"Szczęście to konto w dobrym banku, zręczny kucharz i dobre trawienie" - cyt. Jean-Jacques Rousseau

sobota, 14 stycznia 2017

Chleb pszenny na zakwasie

Pyszny, pachnący chleb domowy - przygotowany z ciasta na domowym zakwasie chlebowym.

Przygotowanie takiego chleba, to oprócz wspaniałego smaku i zapachu, ogromna satysfakcja. Polecam. Mnie zmotywował mój syn, który niedawno jako pierwszy (z nas) od podstaw wyhodował zakwas i zaczął wyrabiać domowe pieczywo. Zakwasem obdzielił rodzinę i wszyscy zaczęliśmy tę cudowną przygodę z domowym pieczywem.

Przepis na zakwas od podstaw w poprzednim wpisie wpisie - KLIKNIJ TU

 


 

Składniki:

Zaczyn:

  • 90 g zakwasu

  • 90 g mąki pszennej (typ np. 720 chlebowa)

  • 150 g letniej wody 38*C


 

Wszystkie składniki dokładnie odważyć, wymieszać na jednolitą masę, przykryć ściereczką i odstawić na 14-17 godzin w ciepłe miejsce. Zaczyn powinien podwoić swoją objętość i wykazywać oznaki aktywności w postaci pęcherzyków powietrza.


 

Ciasto właściwe:

  • przygotowany zaczyn

  • 400 g mąki pszennej chlebowej (może też być tortowa, poznańska, wrocławska) + na podsypanie

  • 200 g letniej wody 38*C

  • 2 łyżeczki soli

  • 1 łyżeczka cukru


 

Do przygotowanego zaczynu dolać letnią wodę, dokładnie wymieszać.

Do miski przesiać mąkę, dodać sól, cukier i zaczyn wymieszany z wodą. Całość wymieszać a następnie dokładnie zagnieść ręką na gładkie jednolite ciasto. Po ok 6-8 minutach wyrabiania ciasto pozostawić w misce, nakryć ściereczką i odczekać jakieś 15-20 minut, po czym zarobić je ponownie jakieś 10 minut. Z dokładnie zarobionego ciasta uformować wałek na długość foremki, w której będziemy piec chlebek. Jeśli nie macie foremki można uformować kulkę i ułożyć ją na durszlaku wyłożonym ściereczką posypaną mąką - durszlak idealnie zastąpi koszyczek do wyrastania chleba. Ciasto w foremce czy też na durszlaku nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 3-4 godziny. Przez ten czas ciasto powinno podwoić swoją objętość. 

Piekarnik nagrzać do temp 240*C, wyrośnięty chleb spryskać lub pomalować pędzelkiem z wodą. Szybko wstawić do nagrzanego piekarnika, aby poprzez otwarte drzwiczki nie uciekało ciepło. Chleb piec w tej temp przez 10 minut po czym zmniejszyć temp do 210*C i piec chlebek dalej jeszcze przez 20 minut. Po tym czasie piekarnik wyłączamy a chlebek w nim pozostawiamy jeszcze na ok 10 minut, następnie wyjmujemy go z piekarnika. Gotowy chleb będzie zarumieniony a popukany czy też podrapany wyda głuchy odgłos. Chleb wyjmujemy z formy na kratkę, zawijamy w czystą ściereczkę i pozostawiamy do ostygnięcia - smacznego :)



 







 

 

Jeśli chleb wyrastał wam na durszlaku to po jego wyrośnięciu wykładacie go na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (lub posmarowaną olejem i posypaną mąką), formujecie bochenek i szybko wstawiacie do piekarnika. Pieczecie jak podałam wyżej :)

2 komentarze:

  1. Chlebek wygląda pysznie:) Fajnie, że robisz sama zdjęcia, które wyglądają tak, jak dana potrawa w rzeczywistości, a nie jakieś stylizowane sesje, na których jajko z majonezem wyglada wyniośle jak kaczka w pomarańczach:P

    Na pewno wypróbuję Twój przepis, czy myślisz, że zamiast pszennej można użyć żytniej? Czy ten przepis raczej do tego typu zmian nie jest przystosowany?

    OdpowiedzUsuń
  2. Qchenne kaprysy15 marca 2017 15:13

    Kilka razy mieszałam pół na pół mąkę żytnią z pszenną ale z samej żytniej nie robiłam. Myślę, że przepis nadaje się również dla mąki żytniej ale chlebek wyjdzie z pewnością cięższy - charakterystyczny dla żytniego - i już nie wyrośnie tak jak pszenny czy pszenno-żytni. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń